Раптова серцева загибель серед дітей

Автор - лікар функціональної діагностики клініки «Віком» Л.В. Воробьов

     Наше життя, на жаль, рясніє фактами раптової серцевої смерті серед дітей не тільки на уроках фізкультури в школі, але і на концертах, заняттях спортом. Пояснення, що це пов'язано з серйозними захворюваннями серця, які проявилися раптово, не викликає довіри. Сьогодні найбільш поширеними причинами раптової серцевої смерті (РСС) серед дітей є порушення збудливості та провідності міокарда, які при навантаженнях призводять до зриву ритму та зупинки серця.

     РеанімацияВипадки РСС серед дітей, які потрапляють в новинні рядки є всього лише маленьким відображенням істинних обсягів цієї трагедії. Тільки в Україні РСС забирає до 3000 життів дітей. У США від РСС вмирають 5000-7000 чоловік щорічно.

     Серед причин, що викликають РСС у дітей, найбільш часто зустрічається порушення роботи AV з'єднання у вигляді прискорення AV провідності. Поширеність цього порушення в дитячому віці досягає 25% і більше. І, якщо на явні випадки укорочення інтервалу P-Q медицина якось звертає увагу, то факти відносного укорочення інтервалу P-Q просто ігнорує. Крім того, необхідно враховувати, що вмирають діти не в ліжку, а на висоті фізичного та емоційного навантаження, а ЕКГ "здоровій" дитині в профілактичних цілях виконується тільки в спокійному положенні - лежачи. У навантаженні ж це відносне вкорочення P-Q переходить в явне і при певній ЧСС реалізується в зрив ритму серця.

     Ось і виходить, що при відсутності скарг на серце з боку дитини та вдаваного "ЕКГ благополуччя" в спокої, батьки спокійно допускають своїх дітей до спортивних секцій, дозволяють виконувати різні фізичні вправи під час занять на уроках фізкультури в школі, не підозрюючи про ризик можливої ​​трагедії.

    Раніше цей симптом укороченого інтервалу P-Q пов'язували в основному з анатомічними аномаліями розвитку серця, але це виявилося не так. Переважна кількість причин призводять до порушення роботи AV сполуки відносяться до функціональних причин та ефективно можуть бути усуненими.

     фото ЕКГПровідним в профілактиці РСС є виявлення ризиків порушення ритму при тахікардії, усунення функціональних порушень призводять до РСС, індивідуальні, безпечні навантаження на серце. Тому порада батькам лежить в площині раннього виконання ЕКГ дитині для виявлення присутності факторів порушення ритму при тахікардії та своєчасної реакції на них.

     Віддаючи дитину в школу, спортивну секцію необхідно виконувати ЕКГ і в спокої і з навантаженням для об'єктивної оцінки серцевої діяльності та визначення можливостей серця дитини для безпечного виконання життєвих навантажень. При наявності виявленого порушення роботи AV з'єднання, ризику порушення ритму при тахікардії, необхідні коригувальні профілактичні заходи та контроль навантажень на серце для безпеки життя дитини.

Новини клініки