Автор - лікар функціональної діагностики клініки «Віком» Л.В. Воробйов
Прописна істина фізіології - чим би людина не займалася, важливо пам'ятати народну мудрість - все корисно в міру.
Кожна людина, бажаючи бути здоровою і прожити своє життя довго, зміцнює своє здоров'я, займаючись в тому числі і фізичною культурою. Займається частіше за натхненням, за порадами друзів, без оцінки індивідуальних можливостей свого серця і контролю за його функціями. Іншими словами, ми приділяємо своєму «мотору життя» набагато менше уваги, ніж, скажімо, мотору свого автомобіля. Важко собі уявити людину, яка грузить бетонні блоки на легковий автомобіль, так як наперед відомий результат. А ось своє серце ми навантажуємо згідно зі своїми бажаннями, життєвим потребам в надії, що воно зобов'язано винести всі навантаження.
Перш ніж залучити дитину до занять фізичною культурою, записати його в спортивну секцію, необхідно переконатися, а які навантаження серце дитини здатне витримати, щоб випадковими перевантаженнями не нашкодити йому. У нормі, кожному навантаженню повинен відповідати певний пульс, і свою норму пульсу кожен повинен знати, як і діапазон нормальної температури тіла.
Інтенсивні фізичні навантаження ведуть до підвищеної витрати електролітів, перш за все калію, що тягне за собою дефіцит магнію, що впливає на роботу синусового вузла, AV з'єднання і скорочувального міокарда. Тому важливим є контроль і корекція електролітного балансу як в процесі тренувань, так і під час змагань. Вхід в етап навантажень, змагань з дефіцитом калію і магнію веде до різних ризиків зриву серцевої діяльності.
Вся реабілітація для повернення спортсмена в змагальний режим як правило лежить в корекції електролітного балансу і захисту кардіоміоцитів від факторів продуктів незавершеного метаболізму, що виникають в процесі інтенсивних фізичних навантажень.
Надмірні навантаження можуть привести до хвороби
До чого призводить неконтрольована експлуатація серця я і хотів би наочно показати на двох спортивних прикладах з життя моїх пацієнтів, де порушення прописних істин фізіології зламали долю одного спортсмена і мало не вивели зі спорту іншого.
С первым я познакомился, когда ему было 48 лет. З приводу частих запаморочень невропатолог відправив його на ЕКГ. З молодості хлопець мріяв бути здоровим і сильним, тому все своє життя він не розлучався з тренуваннями. Протягом останніх двох років перед нашою зустріччю він відвідував тренажерний зал до 5 раз в тиждень, бо після розігріву і навантаження у нього пропадало запаморочення і він відчував себе краще. Тому продовжував тренуватися, доводячи свій пульс до 130, при тому, що серце просило допомоги вже при 90, а запаморочення було одним із симптомів серцевої недостатності. При збільшенні частоти пульсу поліпшувався мозковий кровотік і йому ставало краще. Кінець цієї спортивної історії поставив встановлений кардіостимулятор. Ось так, при правильно поставленому завданню бути здоровим і сильним, неправильними навантаженнями було зруйновано його серце і доля зробила його інвалідом в 48 років...
Другий приклад пов'язаний зі спортсменкою, олімпійською чемпіонкою, від якої спорт вимагав максимальних зусиль і витривалості. В процесі значних навантажень, під час змагань, вона стала помічати порушення ритму, загальну слабкість і т.п., що змушувало її сходити з дистанції. Обстеження в різних клініках, в тому числі і зарубіжних, не виявляли явної патології в серці. Серце працює у нас, як «електрична машина», під керуванням електролітів калію, кальцію, магнію і натрію і тут важливо не тільки їх кількісні показники, а й баланс їх між собою. А проблема спортсменки полягала саме в дисбалансі цих електролітів між собою, який впливав на ритм, скоротливу здатність серця. Приведення балансу в потрібну відповідність дозволило їй повернутися в спорт і успішно виступати на змаганнях.
Ці два приклади яскраво підтверджують, що правильна експлуатація свого «мотора життя» є запорукою того, що воно не підведе при спортивних, побутових, виробничих навантаженнях, а неправильна - зробить людину інвалідом.
Як уникнути серцево-судинної патології?
Лікувально-діагностичний центр «Віком» запрошує здорових дітей та їх батьків пройти комплексне обстеження серцево-судинної системи для виявлення ранніх ознак порушення серцевої діяльності, порушення судинної системи, визначення наявності ризику порушень ритму, індивідуальних можливостей серця на виконання різних навантажень. Обстеження має назву – «серцево-судинний тест». Деталі обстеження і час можна уточнити в реєстратурі – тел. 0958110221; 0969438050; 742143.
Новини клініки
-
21 грудня 2022
Консультація дитячого ортопеда-травматолога на базі МЦ «Віком» УВАГА!!! В суботу, 24.12.2022, з 9:00 по 15:45 на базі МЦ «Віком» КОНСУЛЬТАЦІЯ ДИТЯЧОГО ОРТОПЕДА-ТРАВМАТОЛОГА.
-
22 листопада 2022
МЦ «Віком» завжди поряд з вами! Медичний центр "Віком" застосовує альтернативне живлення під час почасових відключень електрики.
-
10 серпня 2022
Увага! Вакцина ГАРДАСИЛ для профілактики раку шийки матки В медичному центрі "Віком" з'явилася можливість провести профілактику раку шийки матки.
-
29 липня 2022
Медогляди педіатра в МЦ «Віком» Наші фахівці нагадують, що медогляди для дитячих садочків та для школи в МЦ «Віком» - це правильний вибір!