Правда і міфи про щитовидну залозу

"Вам потрібно обстежити щитовидну залозу"...

Таку фразу часто можна почути від лікарів різних спеціальностей. Що це означає? Які методи дослідження запропонує наш ендокринолог (лікар, який займається патологією залоз внутрішньої секреції), якщо ви звернетеся до нього з проханням з'ясувати стан своєї щитовидної залози?

Вважаю, що має сенс розділити обстеження щитовидної залози на 2 напрямки:

  1. дослідження функціональних можливостей щитовидної залози;
  2. дослідження проблем структури щитовидної залози;

З точки зору анатомії щитовидна залоза, як будь-який орган, має свою структуру. Вона складається з двох частин, має капсулу, фолікули, що складаються з тиреоїдних (щитовидних) клітин.

З точки ж зору фізіології щитовидна залоза є ендокринним органом, тобто виділяє в кров гормони, що впливають на весь організм людини і грають в ньому важливу роль.

рисунок шеи

Тому, буде неправильним формувати остаточний висновок про наявність чи відсутність патології щитовидної залози, грунтуючись тільки на результатах УЗД залози або ж тільки на здачу аналізів крові на гормони.

Лабораторне дослідження щитовидної залози

Результати лабораторних досліджень дадуть нам відповідь на основне питання - чи пов'язані з патологією щитовидної залози ваші скарги на:

  • негаразди з серцем;
  • проблеми з кишечником;
  • погіршення зору;
  • зміну ваги;
  • зміни настрою;
  • непереносимість тепла або холоду;
  • підвищену пітливість і т.д.;
3 пробірки

Також результат аналізу крові на гормони щитовидної залози допоможе лікареві зрозуміти - чи потрібно в даному випадку призначати лікування?

Якщо так, то яке: прописати пацієнтові лікарські препарати, що блокують надлишкове виділення гормонів, або, навпаки, препарати тиреоїдних гормонів для усунення їх нестачі в організмі.

Ультразвукове дослідження щитовидної залози

Узд щитовидки

Самим широко застосовуваним методом дослідження структури щитовидної залози є УЗД. При цьому, слід зазначити, досить дешевому, неінвазивному, а тому абсолютно безболісному методі дослідження щитовидної залози, наш лікар УЗД може:

  • розібратися в структурних змінах;
  • визначити розміри залози з точністю до міліметра;
  • виявити особливості щільності залози (важливо для виключення запальних захворювань);
  • зрозуміти - чи є в залозі вузлові утворення (вузли);

Якщо в щитовидній залозі виявлені вузли, то з'являється необхідність в проведенні пункційної біопсії.

Що ж таке біопсія?

Схема біопсії

Біопсією називається взяття матеріалу для цитологічного дослідження. Саме таке дослідження дасть лікарю інформацію про характер вузла: доброякісний він чи злоякісний.

Процедура представляє собою відбір тканини щитовидної залози за допомогою тонкої голки під контролем УЗД. Ця маніпуляція практично безболісна і займає мало часу.

Проте, в народі поширюється маса міфів з приводу біопсії щитовидної залози:

Міф №1

Введення голки може щось порушити у вузлі, в результаті чого з'явиться рак, там, де його не було.

Численні дослідження показали, що пункційна біопсія ні в якій мірі не підвищує частоти виникнення раку щитовидної залози, а навпаки, як правило, покращує прогноз для пацієнтів, оскільки з'являється можливість для більш ранньої діагностики онкопатології.

Міф №2

Можна випадково пошкодити органи шиї під час пункції

Як правило, таку маніпуляцію проводять тільки фахівці УЗД вищої кваліфікації. Вкрай важко пошкодити сусідні з залозою органи, оскільки введення голки в вузол візуалізується на апараті УЗД. Необхідно також зауважити, що щитовидна залоза розташована прямо під шкірою в області шиї, що робить її легко доступною для дослідження. Тому в реальній практиці випадки ускладнень є поодинокими з урахуванням проведених сотень тисяч досліджень.

Міф №3

Біопсия

Ця маніпуляція дуже болюча

Безумовно будь-який укол - це, по суті, незначне пошкодження шкірних покривів. І тому не можна стверджувати, що ця маніпуляція абсолютно безболісна ... Однак, вона триває всього лічені секунди і не вимагає прийому знеболюючих засобів до і після процедури.

Міф №4

Для того, щоб спостерігати за динамікою стану вузлів у щитовидній залозі досить регулярного обстеження на УЗД. Мовляв, якщо зростання вузлів за даними УЗД протягом декількох років немає, то це свідчить про відсутність раку щитовидної залози. 

Про цілковиту неспроможність такого твердження говорять теоретичні дані та накопичений досвід. Не існує жодної ознаки, яка б стовідсотково дозволила виключити онкопатологію щитовидної залози тільки за даними УЗД.

Пацієнт може обмежитися періодичним УЗД щитовидної залози тільки за умови, що результати біопсії підтверджують доброякісність вузла, а розміри його не збільшуються.

Міф №5

Вузли невеликих розмірів (менше 10 мм) - завжди доброякісні, тому робити біопсію в цьому випадку немає сенсу.

схема

Дійсно, статистика нам підказує що вузли розмірами менше 10 мм, як правило, бувають доброякісними. Біопсію щитовидної залози слід проводити при вузлах розміром менше 10 мм в тих випадках, коли пацієнт протягом життя піддавався опроміненню, а також при наявності у пацієнта родичів, у яких був рак щитовидної залози. Біопсія дрібних вузлів також показана в тому випадку, якщо лікар ультразвукової діагностики прямо вказує на наявність підозрілих ознак під час проведення УЗД

Міф №6

Наявність декількох вузлів у щитовидній залозі свідчить про відсутність онкопатології.

Це не так. Дані великої кількості досліджень в різних країнах достовірно стверджують, що частота виникнення раку щитовидної залози жодним чином не залежить від кількості вузлів в ній. Виявлення онкопатології щитовидної залози однаково ймовірно як при наявності поодинокого, так і при наявності множинних вузлів.

Висновки:

Не відкладайте набезрік візит до лікаря, якщо помітили у себе такі симптоми:

  • незрозуміле збільшення або зменшення маси тіла;
  • різка зміна настрою;
  • швидка стомлюваність, млявість, сонливість;
  • безпричинна агресивність;
  • зростаючий зоб;
  • ламкість і підвищене випадання волосся;
  • прискорене або уповільнене серцебиття;
  • проблеми із зачаттям (чоловіче і жіноче безпліддя);

В нашій клиниці «Віком» ви отримаєте ефективну допомогу і відразу ж після початку лікування почнете помічати поліпшення свого самопочуття.

Фото шеи

Записатися на прийом до ендокринолога Ви можете ТУТ!

Новини клініки