ІФА-діагностика коронавірусу

фото пробирки

Антитіла або імуноглобуліни (Ig) – це «захисники» нашого організму від різних вірусів, бактерій та інших інфекційних агентів. Імунна система людини настільки розумна, що при вторгненні в організм збудників різних інфекцій вона починає виробляти специфічні білки, мета яких - «знищити» і «запам'ятати» цю інфекцію. При повторній зустрічі зі збудником антитіла виробляються швидко і в більшій кількості та можуть нейтралізувати цей мікроорганізм без всяких наслідків для організму.

фото вірусуВизначення в крові різних класів антитіл є інформативним свідченням поточного або минулого інфекційного процесу, допомагає оцінити стадію розвитку інфекції. Рівень антитіл і динаміка антитільної відповіді у різних людей можуть відрізнятися. Це залежить від стану імунної системи людини, наявності супутніх захворювань та інших факторів. Зокрема, при COVID-19 імуноглобуліни починають формуватися в середньому через 7-14 днів після контакту з вірусом. Важливо розуміти, що оскільки антитіла починають вироблятися не з першого дня інфікування, то й тест на імуноглобуліни може бути негативним, адже тестування може потрапити на період, коли організм ще не встиг сформувати імунну відповідь.

В МЦ «Віком» можна пройти:

 • Тестування на антитіла класу IgG до SARS-CoV-2 (COVID-19), в т. ч. поствакцинальні anti-SARS-CoV-2 S (spike)
 • Тестування на антитіла класу IgM до SARS-CoV-2 (COVID-19)
 • Комбіноване тестування на антитіла класу IgG і IgM до SARS-CoV-2 (COVID-19)

Вартість ІФА аналізів
Кількісний ІФА-тест - антитіла класса G до коронавірусу SARS-CoV-2 (імуноглобулін G, IgG) 160,00
Кількісний ІФА-тест - антитіла класса M до коронавірусу SARS-CoV-2 (імуноглобулін М, IgМ) 160,00

Імуноглобуліни класу M до SARS-CоV-2 (IgM)

Їх рівень зазвичай стає доступним для виявлення не раніше 1-2 тижнів від контакту зі збудником (не раніше 5 днів від появи симптомів при симптоматичному перебігу), а загальний період ймовірного виявлення антитіл класу M частіше становить менше 2-3 місяців - протягом цього часу IgM антитіла поступово повністю змінюються на IgG. Таким чином, виявлення антитіл класу M може вказувати на недавнє інфікування SARS CoV-2. Однак, результат цього тесту сам по собі не може служити підставою для діагностичних висновків. Рівень антитіл і динаміка антитільної відповіді можуть індивідуально варіювати.

Імуноглобуліни класу G до SARS-CоV-2 (IgG)

антитела

IgG починають визначатися в крові приблизно з 21-28 дня від моменту зараження, їх рівень довгий час може залишатися високим. За наявністю і рівнем IgG антитіл в крові можна судити про факт інфікування в минулому і визначити наявність специфічної імунної відповіді.

Велика кількість тестів на ринку спрямовані на визначення антитіл до так званого N-білку SARS-CoV-2 (нуклекапсідний), який свідчить про перенесене захворювання. Після вакцинації тести до N-білку нічого не покажуть, оскільки антитіла у вакцинованих виробляються на білок-S (спайковий).

Після вакцинації організм виробляє тільки один тип антитіл - до S-білку, а обидва типи мають лише ті, хто перехворів. Важливо знати, що до складу більшості вакцин, які зараз застосовуються в світі, входить S-білок, а не N-білок.

Поствакцинальний імунітет до вірусу SARS-CoV-2

Визначення в крові антитіл класу G (IgG) до спайкового S-білку (його RBD-домену) дозволяє судити про наявність протективного (захисного) імунітету до вірусу SARS-CoV-2, який може сформуватися як після перенесеного захворювання, навіть якщо інфекція протікала безсимптомно, так і після вакцинації.

Що таке спайковий протеїн (S)?

схема вирусаСпайковий білок є одним з чотирьох структурних білків (S, E, M і N), які входять до складу оболонки вірусу SARS-CoV-2. Саме S-протеїн надає вірусної частинці схожість з короною, що видно при кріоелектронній мікроскопії. Одне з властивостей S-білка - забезпечення проникнення вірусу в клітину, тобто її зараження.

Ми пропонуємо аналіз, який виявляє антитіла до S-білку SARS-CoV-2, а саме RBD (домену, який зв'язується з рецептором), який знаходиться на глікопротеїну цього білка. Кількісне дослідження дозволяє оцінити не тільки наявність або відсутність антитіл до S-білку SARS-CoV-2, але також визначити їх рівень, що дає можливість оцінити напруженість імунітету і динаміку зростання антитіл.

Кому необхідно проводити тестування методом ІФА.

фото людей

Згідно з рекомендацією МОЗ, в першу чергу ІФА-тестування необхідно пацієнтам:

 • з симптомами ГРВІ (в т.ч. COVID-19),
 • контактним особам,
 • медичним працівникам, які працюють з хворим COVID-19,
 • працівникам інших галузей, які схильні до високого ризику зараження на робочому місці
 • особам, які перехворіли на коронавірус, а також тим, хто зробив щеплення від коронавирусу і хоче дізнатися, чи є у нього антитіла до SARS-CoV-2.

Важливо! При оцінці поствакцинального імунітету дослідження рекомендується проводити не раніше ніж через 2 тижні після введення другого компонента вакцини.

Як здають ІФА-тест на коронавірус?

Для пацієнта аналіз ІФА на коронавірус COVID-19 не відрізняється від звичайного аналізу крові. Для дослідження використовують зразок венозної крові. Забір може здійснюватися в будь-який час і не пов'язаний з часом прийому їжі (ідеально якщо натщесерце). Крім того, попередньої підготовки, як у випадку з загальним або біохімічним аналізом крові, не потрібно. Сама процедура забору матеріалу для ІФА на виявлення коронавируса безболісна та триває не більше 1-2 хвилин.

Інтерпретація результатів

 • Якщо у вас немає антитіл IgG/IgM: ви не стикалися з SARS-CoV-2 (або захворіли зовсім недавно, і антитіла ще не встигли сформуватися).
 • Якщо у вас є антитіла IgM: ви перенесли інфекцію COVID-19 зовсім недавно (або як раз одужує в даний момент).
 • Якщо у вас є антитіла IgG: ви перехворіли COVID-19 в минулому. Швидше за все, це сталося понад 2 тижні тому, але точніше сказати, коли саме, неможливо.

Кількісний тест на антитіла IgG (імуноглобуліни G) до S-білку коронавируса SARS-CoV-2 дозволяє оцінити рівень антитіл, які нейтралізують коронавірус SARS-CoV-2 не тільки в результаті перенесеної коронавирусной інфекції, але і після вакцинації проти COVID-19.

 • <0,9 - негативний. Нейтралізуючі антитіла IgG до S-білку вірусу SARS-CoV-2 не виявлені. Це свідчить про відсутність гуморального імунітету до інфекції. 
 • 0,9≤1,1 - невизначений. Необхідно повторити дослідження через 5-7 днів. 
 • >1,1 - позитивний. Нейтралізуючі антитіла IgG до S-білку вірусу SARS-CoV-2 виявлені. Це свідчить про наявність імунітету до інфекції.

Запис на ІФА-діагностику COVID-19 за телефонами:

 • Viber
 • WhatsApp

.

Новини клініки