Про спінальний біль

Що таке біль?

Які існують методи її лікування? Як визначити характер спінального болю і до якого лікаря звернутися?

Лікар-нейрохірург Міжнародного Центру Медицини Болю Борис Павлов розповідає про особливості спінального болю і дає рекомендації, як його уникнути.

Що таке біль взагалі?

Біль у спиніВ даний час різні суспільства по вивченню болю Всесвітньої Організації Охорони здоров'я визначають біль, як дискомфортне відчуття, яке виникає через внутрішній або зовнішній вплив на організм, який мозок аналізує, як дискомфортний. Це наукове визначення. Древні казали, що біль - це сторожовий пес організму, якщо у людини щось болить, значить, мозок і організм сигналізують йому про те, що щось зі мною не в порядку, щось треба подивитися, щось треба виправити . В цьому аспекті кожен зустрічався з болем, у кожного за життя щось десь колись боліло з різних причин. Ось цей біль може бути гострим, який триває від декількох секунд або хвилин до декількох днів,але й він може бути хронічним. Хронічний біль - це біль, це ті неприємні відчуття, які людина оцінює як неприємні, дискомфортні, які тривають протягом декількох тижнів, декількох місяців, іноді навіть кількох років.

Щоб розібратися, як боротися з цим болем, що можна зробити, як допомогти людині, як людина може допомогти сам собі, як йому може допомогти лікар, необхідно з'ясувати причини того, чому ці дискомфортні відчуття виникли. У разі гострого болю, як правило, це травми, не треба бути дуже освіченою людиною, щоб сказати, що будь-який сильний удар болить кілька днів. Ми поприкладували холод, і цей біль починає потихеньку проходити. Якщо біль набуває хронічного характеру, тоді необхідно звернутися до лікаря. Обов'язково звернутися до лікаря, тому що тільки шляхом обстеження, іноді серйозного, більш складного, іноді менш складного, можна з'ясувати характер, причини цього болю.

Як визначити характер спінального болю і до якого лікаря звернутися?

радікулитПричини болю бувають соматогенні і нейрогенні. Соматогенні - це якщо біль пов'язаний з патологічним процесом в організмі. Гастрит, холецистит, ангіна, припустимо, все це буде хворіти і причини - це коли організм сигналізує нервовій системі, подає сигнал про те, що «дорогий мій господар, подивися, там щось не так». Причини бувають нейрогенні - це коли страждає безпосередньо нерв, безпосередньо нервова тканина втягується в процес. Знову ж таки, повертаючись до причин різного характеру нейрогенного болю, як правило, вони пов'язані з патологічними процесами в хребті або в головному мозку. Захворювання хребта - це патологічні процеси в хребті, вони можуть приводити до больових відчуттів. Як правило, це проявляється скутістю рухів і болем в спині, в різній частині спини, починаючи з потилиці і закінчуючи нижньою її частиною, проявляється болями спочатку при навантаженні, потім вже в спокої і в запущених випадках виникає так звана радикулопатія. Раніше їх називали радикулітами - це запалення нервових корінців, які попарно виходять з хребтового стовпа від спинного мозку до різних частин тіла. Проявляються вони, як правило, або прострілами в потилицю, або прострілами в надпліччя, в ділянці, де погони у військових, або прострілами в руки, або прострілом в сідниці і нижні кінцівки, або оперізуючий біль в грудній клітці, в ділянці живота. Тільки провівши якісь обстеження, можна знайти причину того, що є болем. В принципі, білями в спині, як правило, займаються неврологи, ортопеди-травматологи, трохи пізніше нейрохірурги. Як правило, люди приймають біль в грудній клітці, стріляючий біль в лівій частині грудної клітини за біль в серці. Насправді, серце у людини знаходиться за грудиною. І біль кардіогенний, пов'язаний з хворобами серця, проявляється пекучими, палаючими, давлячими, стискучими білями за грудиною, при яких утруднюється дихання, і які не полегшуються становищем людини в просторі, коли можна на щось спертися, лягти, нахилитися трохи вправо, вліво і ця біль, як правило, постійна.

кила диску хребтаБолі органів, які знаходяться в черевній порожнині, пов'язані з прийомом їжі. Якщо вони пов'язані з фізичним навантаженням, з вертикальним положенням тіла, тривалим незручним становищем напівсидячи, то можна з великою часткою ймовірності сказати, що це пов'язано з поперековим відділом або з нижнім грудним відділом хребта. Не хотілося б, щоб люди займалися самолікуванням, як було написано на старих радянських плакатах в поліклініках: «Не займайтеся самолікуванням, звертайтеся до лікаря». Тому причину болю, все-таки, повинен визначати фахівець.

Які ж функції хребта?

Людина є твариною, але тільки прямоходящою, і тому більшість проблем, що виникають з хребтом, практично безпосередньо пов'язані з нашим прямоходінням. Хребет так влаштований, що він виконує певні функції. Функцію опорну, щоб ми могли стояти і сидіти. Друга функція - це функція захисна, хребет захищає спинний мозок і ніжні корінці, які знаходяться у нього всередині. Третя функція - це функція амортизаційна, стабілізаційна. Так ось, якщо хребет працює на знос, то природно, ймовірність того, що ці болі виникнуть, підвищується. Наприклад, якщо ви працюєте вантажником, або займаєтеся кікбоксингом, або займаєтеся важкою атлетикою, ймовірність того, що будуть проблеми зі спиною, зростає. Такі види спорту, як перекладина, бруси, кільця, плавання, йога, пілатес, вони сприяють тому, що навантаження на хребет, вертикальні навантаження зменшуються і тренуються так звані глибокі м'язи спини, які становлять м'язовий корсет хребта.

Джерело

Новини клініки